GEO - Nový pohled na náš svět

Oceány pro pěší

Za sklem se ve vodě prohání neuvěřitelná spousta ryb nejrůznějších tvarů, barev, vzorů a předvádí nové a nové plavecké styly. Piloun obecný krouží nekonečnou modří se záblesky světla, před očima nám propluje několik desítek rejnoků – lem jejich zploštělého těla se vlní, jako bychom pozorovali hejno ptáků ve zpomaleném filmu. Kanic obrovský se zastavuje před sklem a rozevírá svou velkou tlamu, jako by nás chtěl spolknout. Skupinka dětí z mateřské školky na něj zírá s pusou dokořán.

K vidění je tu toho opravdu spoustu. Paní učitelku však zajímá něco jiného. „Povězte,“ obrátí se s evidentní nejistotou v hlase na mladého biologa, jenž dětem trpělivě vypráví o akváriu a rybách, které v něm žijí, „jste si jist, že to sklo nemůže prasknout?“
Ano, je si naprosto jist. Koneckonců stěna je silná dobrých šedesát centimetrů, což odpovídá asi tak tloušťce zdiva v pevnosti. A navíc vůbec není skleněná, ale z umělé hmoty, jež je 17krát odolnější než sklo. Její starost ovšem chápe. Vždyť za stěnou je na 23 milionů litrů vody – a to je víc, než je laik běžně zvyklý vídat v uzavřené v nádrži, navíc ve vnitrozemí, ve městě jako je Atlanta vzdálená 400 kilometrů od východního pobřeží Ameriky. V akváriu je přes 80 tisíc ryb. Jenom na to, aby voda získala potřebnou salinitu, bylo spotřebováno 680 tun soli. A Ocean Voyager je pouze jednou z 60 „živoucích expozic“ v Georgia Aquariu. Ve čtyřech dalších galeriích nazvaných Georgia Explorer, Tropical Diver, Cold Water Quest a River Scout mohou návštěvníci obdivovat medúzy nebo pozorovat, jak si hrají vydry, nechat se vyděsit piraňami anebo udiveně hledět na jedenáct velekrabů japonských, jejichž dospělí jedinci jsou velcí jako auto. Celkem tu ve všech akváriích a pavilonech žije na 100 000 až 120 000 ryb a jiných zvířat – od sumýšů po lachtany.
Atlantské akvárium, nejnovější výkřik techniky, bylo otevřeno v listopadu 2005 a je největší na světě. Módní vlna zřizování velkolepých napodobenin vodních biotopů se šíří rychle po celém světě - akvária totiž působí na návštěvníky jako magnet. Vezou se na vlně tzv. edutainmentu, což je prezentace využívající kombinaci zvědavosti, zábavy a učení. Zároveň dovedou ukojit touhu člověka bažícího po exotice – mořský svět totiž zůstává navzdory pokroku ve vědě a technice stále pln tajemství a pro většinu lidí je a stále bude nepřístupný. „Dokáže vyburcovat naši představivost,“ konstatuje Jürgen Lange, předseda organizace Europian Union of Aquarium Curators (EUAC). Filmy jako Hledá se Nemo či dokumentární pořady BBC jako například Tajemství oceánu nadšení pro poznání života moří a oceánů ještě podněcují.
Akvária se tak stávají novodobým symbolem statutu a prestiže města. Podle slov Petera Dollingera, ředitele Světové asociace zoo a akvárií (World Association of Zoos and Aquariums, WAZA), bylo na celém světě otevřeno od roku 1990 nejméně 125 nových akvárií. Například v roce 1998 Oceánario v Lisabonu a v roce 2003 největší akvárium v Evropě - Oceanogràfic ve Valencii. A vodní svět je prezentován jako větší a větší senzace, budí údiv a provokuje tvůrce k novým nápadům. Ve Valencii a v Atlantě například procházejí návštěvníci podvodním tunelem, a díky tomu mohou vidět ryby z perspektivy, jež byla doposud výsadou potápěčů. V berlínském aquadómu je zase možné absolvovat několikaminutovou jízdu výtahem v umělohmotné věži, která je naplněna milionem litrů mořské vody a žije v ní kolem 1 500 ryb. Umožňují to vlastnosti nových materiálů, z nichž jsou moderní akvária vyrobena –panoramatické desky je totiž možné slepit do nejrůznějších tvarů, aniž by byly nápadně vidět jakékoli švy.
....
Rádi byste článek dočetli až do konce? Stačí si za výhodných podmínek objednat starší číslo.

  • Přidat záložku ke stránce:
  • Firefox
  • IE
  • del.icio.us
  • Mister Wong
  • Yahoo MyWeb
  • Taggle
  • Google
GEO International