GEO - Nový pohled na náš svět

Mimikry

Vidět a být neviděn

GEOkompakt_11_112_B0

Vesničané z amazonské delty si nedokážou chování bílého muže vysvětlit. Z džungle jim nosí ta nejpodivnější zvířata. Jednou Angličan přinesl podivného hádka s trojhrannou lebkou. Jen kdyby neměl ty podivné hrbolky, černé oči a úplně hladkou kůži. Tvor, který se mu svíjel v dlani, je naprostý unikát. Není to jedovatý had, ale housenka, hmyz připomínající hada.
28. května 1848 23letý Henry Walter Bates poprvé vstoupil na jihoamerickou půdu s úmyslem prozkoumat zvířenu deštného pralesa. Od samého začátku expedice neustále narážel na tvory, kteří se až podivuhodně přesně podobali jiným druhům. Jako tato housenka. Jaký smysl by ale takové maskování mělo? A jak se vyvinulo?
Henry Walter Bates se narodil roku 1825. Ve třinácti letech nastupuje k otci do učení. Batesovi jsou nejvyhlášenější punčocháři v anglickém Leicestru, ale synovi řemeslo nevoní. Začne navštěvovat večerní školu pro řemeslníky a dělníky. Učí se kreslit a získává základy latiny, řečtiny a francouzštiny.
Čím dál tím více se zároveň oddává své vášni pro hmyz. Kdykoliv jen může, pročesává okolí a loví brouky a motýly. Brzy najde spojence: mladého učitele angličtiny a amatérského botanika Alfreda Russela Wallaceho. S nadšením pročítají zprávy z významných soudobých expedic a sní o vlastní výpravě do Jižní Ameriky. Jaké poklady skrývají bílé plochy na oněch několika málo existujících mapách?
Na jaře roku 1848 se pevně rozhodnou přeměnit sen v realitu a vydávají se do Brazílie. Wallace zůstane čtyři roky a nasbíraný materiál později přetvoří na evoluční teorii, nezávislou na Darwinovi. Bates v amazonské džungli vydrží celých jedenáct let.
V povodí Amazonky a jejích přítoků urazí téměř 3 000 kilometrů, nasbírá 14 700 živočichů. 8 000 z nich do té doby evropská věda neznala. Z původního plánu probádat celou amazonskou pánev až k andským hřebenům ale dokáže realizovat jen část. Malárie a útrapy spojené s životem v divočině ho připraví o potřebné síly.

  • Přidat záložku ke stránce:
  • Firefox
  • IE
  • del.icio.us
  • Mister Wong
  • Yahoo MyWeb
  • Taggle
  • Google
GEO International