GEO - Nový pohled na náš svět

Včely

Opylovači světa

Včely a spol: co o nich možná nevíte

96_97_Bien

Na první pohled vypadá jako kosmonaut. Sedí v zeleni za domem v bílém ochranném oděvu, na hlavě má monstrózní klobouk a před obličejem jemnou síťku. Upřeně hledí na otvor ve zdi. Kolem dokola to hučí a bzučí. Včely.
U vletového otvoru panuje čilý ruch. Drobní živočichové hledají vchod do hnízda uvnitř budovy. „Pět a půl minuty,“ říká zakuklenec při pohledu na stopky, „první označkovaná je tu.“ Krátce na to zahlédne neobvykle oblečený muž v chaosu před hnízdem dalšího bručouna s chomáčkem barevné vaty. Opět zaznamená dobu příletu. „Náš tým označil 20 zvířat a vypustil je ve vzdálenosti 1 kilometr odtud. Nyní pozoruji, zda a jak rychle najdou cestu zpátky ke svému společenství,“ vysvětluje. „Přitom porovnáváme dvě skupiny: Včely, které se vyvíjely při teplotě 33 stupňů a jiné, odchované při 35 stupních. Naším záměrem je vyzkoumat, která skupina je chytřejší.“ Zahalený muž zde bude vyčkávat celkem tři hodiny. „Včely, které nepřistanou ani po této době, považujeme za ztracené.“
Výzkumná stanice pro včely na univerzitě ve Würzburgu: Uprostřed kvetoucích luk zkoumají vědci bytost, která patří k nejneobvyklejším stvořením naší planety a již po tisíciletí fascinuje přírodovědce a učence - včelu medonosnou. Biologové ji pokřtili Apis mellifera. Toto podivuhodné stvoření se na planetě vyskytuje již 40 milionů let. Alespoň to můžeme tvrdit podle stáří jantarové fosilie medonosné pravčely, která byla nalezena u Baltského moře.
Bez chlupatých šestinožců bychom se nedočkali rozmanitých květů, ovoce ani téměř žádné zeleniny. Tento hmyz hraje jedinečnou roli ve vývoji suchozemské vegetace – je nepostradatelným partnerem četných kvetoucích rostlin, které opyluje a dostává za to jejich sladký nektar. Navíc nás překvapuje jejich neobvyklý způsob života – tito drobečkové žijí po tisících pospolu v rojících se skupinách, ve velkolepě organizovaných státních zřízeních.
„Včela vypadá jako živočich z jiné planety s fantastickými schopnostmi, je to mistrovský výkon evoluce,” horuje Jürgen Tautz, profesor zoologie a vedoucí skupiny pro výzkum včel ve Würzburgu. „Tito drobečkové podávají ty nejvyšší biologické výkony. Chceme-li je zkoumat, musíme tyto výkony předvést i my sami.“
Profesor Tautz a jeho kolegové se pokoušejí přijít na kloub životu včely medonosné, který je pro nás zatím z větší části tajemstvím. Využívají k tomu prosklená hnízda pro pozorování, umělé líhně pro řízený odchov mláďat, elektronické čipy opatrně nalepené na jednotlivé včely, teplotní snímače, infračervené kamery, kamery s tou nejvyšší rychlostí záznamu a celou řadu dalšího špičkového vybavení. Hnízdo na louce a univerzitní výpočetní středisko spojují bezdrátová spojení a blízká ulice byla uzavřena pro dopravu, aby měření nenarušily žádné otřesy.
V zimních měsících odpočívá 70 včelstev, která slouží výzkumu, ve svých hnízdech. V tuto dobu zoologové cestují do partnerských institucí v Austrálii, na Novém Zélandu či v Jižní Africe, aby mohli pokračovat ve své práci. Naopak v létě přijíždějí do Würzburgu četní hosté.
Odborníci na včely zkoumají jejich psychologii, biochemii, genetiku a nemoci. Zajímají se především o způsoby chování včel ve struktuře jejich tajemného společenství. Výsledky jejich práce přitom bortí známé vědomosti, a dokonce i zavedené učebnicové znalosti.
„Tvrzení lidové slovesnosti o tom, že včely jsou v zásadě pilné, je pohádka,“ říká Tautz, „existují mezi nimi i opravdu líní jedinci, kteří to skromně vezmou tam a zpátky sotva jednou až třikrát za den.“ Úspěch netkví v jednotlivcích, ale v mase. Takže společenství, které čítá na 50 000 jednotlivců, vykazuje ohromnou aktivitu, zvláště když se ve skupině vyskytuje i dostatek workoholiků - na jaře a v létě to družstvo dotáhne až na 7,5 milionů exkurzí ke kvetoucím pohárkům a přitom absolvuje 20 milionů kilometrů letu, což odpovídá 26násobku vzdálenosti Země – Měsíc a zpět. V úlu se nastřádá asi 30 kilogramů pylu a 600 kilogramů nektaru.

Zaujal Vás tento článek? Více se dozvíte v časopisu GEO!

  • Přidat záložku ke stránce:
  • Firefox
  • IE
  • del.icio.us
  • Mister Wong
  • Yahoo MyWeb
  • Taggle
  • Google
GEO International