GEO - Nový pohled na náš svět

Ornitologie

Datel knížecí

Diamant ztracený v povodí Mississippi

56ad86fa62

Americký jih

K velkým záhadám ptačího světa patří datel knížecí (Campephilus principalis). Kdysi obyvatel lesů na jihu USA, dnes předmět dohadů mezi ornitology. Podle jedněch je již dávno vyhubený, jiníí doufají, že přežil a že příroda dá lidstvu šanci napravit všechny chyby. Přežívá lesní krasavec kdesi mimo dosah objektivů a dalekohledů? Nebo je jen ztělesněním lidské touhy zvrátit běh světa? Nákladná, někdy až neuvěřitelná pátrací akce by ornitologům konečně měla dát jasnou odpověď.
Celou jednu nekonečnou minutu jsem věřila, že se mi právě ukázal. Byl duben, hodina před západem slunce, doba, jíž místní přezdívají „magic hour“. Světlo změklo, příroda ožila v posledním záblesku dne. Sýčci se spustili z větví, kde prospali den, a začali pozorným pohledem pročesávat břeh řeky. Hadi, tu a tam ukazující široký, bělostný chřtán, udělali několik posledních smyček na kávově hnědé hladině.
Plavili jsme se na kánoi po řece Cache ve státě Arkansas. Mířili jsme k místu, které se do elektronického deníku později dostalo pod souřadnicemi W2MPO7042. Leží jen několik set metrů od lokality, kde se pták zjevil 24. února 2004.
Schválně píšu „zjevil“, a ne „byl spatřen“. Znělo by to příliš fádně, jako by datel knížecí byl zcela běžný objekt ornitologického bádání. Jenže on není. Jiné ptáky můžete podle chuti pozorovat či poslouchat. I když jsou vzácní a plaší, s trochou trpělivosti a dobrým triedrem jim dříve nebo později přijdete na stopu.
Pták s mohutným zobákem barvy slonové kosti se ale zjevuje z ničeho nic, na několik vteřin, často na zcela nečekaném místě. Pak rychle zmizí, beze stopy a často na tak dlouhou dobu, že i ti největší nadšenci začnou pochybovat, jestli vůbec pátrají po skutečném tvorovi.

Vyhynul datel knížecí?

Na zemi je asi tucet lidí, kteří veřejně prohlašují, že ještě spatřili živého datla knížecího. Jsou to zkušení ornitologové, odborníci, kteří svým vlastním očím věří až po důkladném zvážení všech okolností. Senzační nálezy vždy popisují suchým, odborným jazykem. Pohled na nezvěstného datla u nich přesto vyvolal doslova hnutí mysli s trvalými následky. Některé příběhy působí jako výpověď zbožného katolíka, kterému se zjevila samotná Panna Marie. Vyprávějí o třesoucích se kolenech, euforických návalech pláče, nespavosti a hubnutí – v prvních dnech po zjevení. A o hlubokém, trvalém pocitu štěstí.

963184bebc

Několik měsíců jsem byla přesvědčená, že patřím k vyvoleným – poté co se onen dubnový večer na Cache River 20 metrů před naší přídí mihl pták. Velký, černý, s nápadnými bílými stužkami na křídlech. Vzápětí zmizel mezi kmeny stromů s mohutným tlukotem křídel. Byl to on? Anebo nebyl? Čtěte dál na stránkách magazínu GEO.

  • Přidat záložku ke stránce:
  • Firefox
  • IE
  • del.icio.us
  • Mister Wong
  • Yahoo MyWeb
  • Taggle
  • Google
GEO International