GEO - Nový pohled na náš svět

Etiopie

Umění na tělo

Jak se zdobí dědici etiopských válečníků

26_prsa

Lale drží v ruce oštěp zdobený zelenými listy, který je poznávacím znamením řečníka. Spodní ret si zkrášlil kulatou železnou destičkou. Čtyřicet válečníků seřazených podle věku sedí v horku poblíž osady Duss u řeky Omo v nejjižnější části Etiopie a žvýká kozí maso. Na tradičním setkání mužů sedí všichni pohromadě, každý na vlastně vyřezávané stoličce, kterou si s sebou přinesl. V rukou kusy masa, ozdobná pera ve vlasech a před sebou v prachu položené kalašnikovy. Na počest čtyř mladých mužů byla zabita koza. Počínaje dnešním dnem mohou mladíci spolurozhodovat o životě ve vesnici. O stádech dobytka, všedních záležitostech a o válce.
V kruhu mužů se hlasitě diskutuje o tom, co kmeni Kara dělá každý den starosti. Řeší se spory se sousedním kmenem Nyangatom. S kmenem hrůzně zjizvených obličejů, jenž žije na druhém břehu řeky Omo. Tyto dva kmeny se navzájem uráží a bojí se jeden druhého – ať už se setkají v člunech na řece nebo při nošení vody. A také mezi sebou válčí. Dříve používali oštěpy, dnes kalašnikovy. Tato moderní střelná zbraň stojí čtyři krávy. Se zbraněmi obchodují nezaměstnaní rebelové ze Súdánu. Uprostřed kruhu muži porcují kozu a pokládají na zelené listy před válečníky další a další tučné kusy masa. Bojovníci obětavě jedí a stejně odevzdaně leští kousky masa své kalašnikovy. Tuk totiž dělá dobře nejen člověku, ale i zbraním.
V savanách jižní Etiopie žijí veskrze neznámé národy. Na ploše zhruba dvaceti tisíc kilometrů čtverečních žije přes dvacet různých národnostních skupin. Všechny sídlí poblíž ohromné řeky Omo, která vytéká z hor ve střední Etiopii, line se zemí ve stále užších a užších smyčkách a před keňskou hranicí nakonec ústí do jezera Turkana.
Mnoho národů, které se již dávno přistěhovaly z oblasti podél Nilu nebo ze západu, si zachovává vlastní jazyk a kulturu. Ať jsou to Surmové, Mursiové, Hamarové, Ariové, Kweguové nebo Dassanechové. Některá etnika jsou velká a dominantní, jako například Surmové, jichž je odhadem třicet tisíc. Tito polokočovníci osidlují rozlehlá území podél súdánské hranice. Jiní, například Karové, žijí už jen ve třech malých vesničkách s celkem čtrnácti sty obyvateli.

22_houpac

V mnohdy krvavých střetnutích se většinou bojuje o to základní, co je třeba k přežití. Tedy o pastviny, často několikatisícová stáda dobytka a o ornou půdu. A to zejména po období dešťů, kdy klesající vodní hladina obnaží novou úrodnou půdu, která prozatím nikomu nenáleží.
V té době se muži se skotem a kozami přesunou k úrodné řece Omo a musí znova, coby válčící pastevci, ubránit to málo země a vody, co mají. Krádeže celých dobytčích stád a únosy žen nejsou ničím neobvyklým a neustále vedou k brutálním odvetným tažením sousedů.
Tento život zůstával po dlouhou dobu „nedotčen“ světem mimo savanu. Ať už se jedná o obřízky, rituální bičování, souboje s holemi nebo lokální válečná střetnutí. Stát nezasahoval. Jen zřídka tudy na člunech po řece Omo projížděli badatelé, směřující k pověstnému trojúhelníku mezi Etiopií posledního císaře Haileho Selassiese, oblastí v Súdánu zasažené občanskou válkou a divokým keňským severem.
Ale od okamžiku, kdy moderní doba pronikla i k místním kmenům, uplynulo již dobrých deset let. První školáci navštěvují státní školy a uvědomují si závratný rozdíl mezi vzděláním a tradiční prací na poli a pastvou dobytka. Exotikou tohoto světa se nechávají zlákat první dobrodruzi z řad turistů. Jsou fascinováni talířky, které si ženy kmene Mursi vkládají do spodního rtu, nebo umělecky pomalovanými těly Surmů. Do odlehlé krajiny se dostávají peníze a oštěpy jsou nahrazovány automatickými zbraněmi.
Mnohé kmeny svůj způsob života již dramaticky změnily. Některé jsou závislé na státu a humanitárních organizacích, jiné zase ze svých rituálů a tradic udělaly okázalou podívanou pro turisty – aby získaly peníze. Nomádi starého světa, žijící doposud jakoby mimo pozemský čas, se mění.

  • Přidat záložku ke stránce:
  • Firefox
  • IE
  • del.icio.us
  • Mister Wong
  • Yahoo MyWeb
  • Taggle
  • Google
GEO International