GEO - Nový pohled na náš svět

Afrika

Pygmejové, děti džungle

Poslední přírodní národy centrální Afriky

Pygmej3

Touha uvidět africký kmen pygmejů mě pronásledovala rovných třicet let. Když jsem před několika lety připravoval výpravu z Ugandy přes Kongo do Středoafrické republiky, měl jsem setkání s nimi na dosah. Tehdy mi v tom zabránily občanské nepokoje a válka. Dostal jsem se jen k pygmejům v Ugandě, kteří se usadili na hranicích se Rwandou. Zažil jsem obrovské zklamání. Namísto hrdých lovců, o kterých jsem roky sbíral informace, jsem se setkal jen s opilými žebráky – atrapami pro turisty. Po pár minutách jsem raději odvrátil zrak. Byl jsem znechucený, rozladěný a moje sny, představy a touhy se rázem vytratily.

Pygmej2


Prošel jsem i celým územím Kamerunu, navštívil desítky míst, kde žijí pygmejové BaMbuti, ale ti se životem přírodních lidí z pralesa neměli už pranic společného. Byli stejní jako ti v Ugandě a Rwandě – špinaví, oblečení do roztrhaných, hadrů, páchnoucí alkoholem. Opět velké zklamání. Zůstávala už jen jediná možnost plná překážek, nástrah a nebezpečí – neklidné území Středoafrické republiky a Konga.Pokud se pokusíte o těchto dvou státech něco zjistit něco bližšího z médií, internetu či od zkušenějších cestovatelů, budete zklamáni. Nenajdete nic, jen množství negativních informací a varování před cestou do těchto zemí. Četly se mi těžko. Nejhorší byly články popisující drastické události v pohraničí, když na území pygmejů pronikali rebelové z Konga. Lovili pralesní lidi jako potravu, jedli je jako zvěř, chytali do pastí, stříleli, opékali na ohni. Nenechte se zmást, to se nestalo před dvěma sty lety. Jsou to silné, živé příběhy, které se udály teprve nedávno. Lidé loví lidi, pro maso, magickou sílu, rituál – ne ve stavu nouze, kdy člověk musí udělat cokoli, aby přežil. Oni nemuseli, oni chtěli. Ve státech střední a západní Afriky jsou převraty a občanské nepokoje stejně pravidelné a časté jako u nás státní svátky. Co převrat, to nová vláda, jiné předpisy, nová, přísnější opatření. Cestovat tu lze jen stěží.

Pygmej1

Výpravu do Středoafrické republiky jsem kvůli komplikacím odkládal pět let. Poslední rok jsem se na ni připravoval se svým přítelem – známým slovenským filmařem a kameramanem Paľem Barabášem. Během roku jsme museli termín naší cesty čtyřikrát změnit. Pokaždé jsme narazili na nějaký nový problém. Konflikty, počasí, válka... Informace se měnily každou chvíli. Když už všechno vypadalo slibně, přišla nová zpráva, která naše plány smetla ze stolu. Bylo nám z toho chvílemi fyzicky špatně.
Zaujal Vás tento článek? Více se dozvíte v GEO březen 2009.

  • Přidat záložku ke stránce:
  • Firefox
  • IE
  • del.icio.us
  • Mister Wong
  • Yahoo MyWeb
  • Taggle
  • Google
GEO International